Урок 86. Passato Remoto: найзагадковіший час в італійській мові

Головна/Уроки/Уроки для просунутих/Урок 86. Passato Remoto: найзагадковіший час в італійській мові

Іноді здається, що утворення часів в італійській мові відбувалося так: зібралися собі вчені італійці, випили трохи вина і як понеслося…минулий час, подовжений минулий час, давньоминулий час…І ніхто не задумався, що бідним іноземцям доведеться ці теми опановувати. Не поспішайте закривати цей урок, адже на вас чекає цікаве та зрозуміле пояснення теми.

Звичайно, підступатися до Passato Remoto варто після того, як ви подолаєте легші минулі часи: Passato Prossimo та Imprefetto. Натискайте на лінки, щоб освіжити у пам’яті знання. А тепер набирайтеся хоробрості, адже ми вирушаємо у далеке минуле!

Що це таке – Passato Remoto?

Passato Remoto – час, що позначає події, які відбулися дуже давно. Вживається він у тому випадку, якщо виконується хоча б одна умова:

  • Подія відбулася дуже давно (принаймні півстоліття тому);
  • Подія не має на вас жодного емоційного і фактичного впливу.

Розглянемо на прикладі дієслова «scrivere» (писати), в чому особливість цього часу. Наприклад, вчора ви написали листа. Дія почалася та завершилася в минулому, тому вживаємо простий минулий час Passato Prossimo. Італійською мовою речення звучатиме так: “Ieri ho scritto una lettera”  (Вчора я написав листа). Якщо ви писали одного і того ж листа тижнями, місяцями – потрібно наголосити на подовженості дії. Для цього вживаємо Imperfetto: “Scrivevo una lettera” (Я писав листа).

А тепер найцікавіше: якщо листа писала людина, яка жила дуже давно і при цьому факт написання листа ніяк не впливає на вас – вживаємо Passato Remoto. Наприклад: “Cesare scrisse una lettera” (Цезар написав листа). Очевидно, що Цезар жив багато століть тому і особисто вам ні холодно, ні спекотно від того, що він написав листа. А от якби Цезар написав, що лишає вам у спадок пів-Риму, ситуація змінюється. Тепер зміст листа впливає на вас емоційно і речення звучатиме так: “Cesare ha scritto una lettera”.

Тому, як можна здогадатися, Passato Remoto вживається лише для історичних подій, але про це трохи пізніше.

Як утворюється Passato Remoto?

Passato remoto – дуже підступний час, адже переважна частина дієслів має своє відмінювання. Тому завжди перевіряйте особливості відмінювання кожного окремого дієслова. Не хвилюйтеся, для розуміння та спілкування вам вистачить знати приблизно 10-20 дієслів. Ось деякі з них:

Звичайно, допоміжні дієслова essere та avere обов’язково мають бути у вашому запасі:

А ось кілька прикладів відмінювання неправильних дієслів:

Де зустрічається Passato Remoto?

1.В літературі та історичних працях для опису подій, що відбулися дуже давно:

  • Dante scrisse la Divina Commedia. – Данте написав «Божественну комедію».
  • Nel 1492 Cristoforo Colombo scoprì l’America. – У 1492 році Христофор Колумб відкрив Америку. 

2.На півдні Італії чи в Тоскані. Південні італійці дуже люблять вживати Passato Remoto замість Passato Prossimo. Наприклад, замість “Ho scritto una lettera”(Я написав листа) вони скажуть “Scrissi una lettera”. Це – помилка. Не наслідуйте італійців. Втім, вони все одного продовжать гнути свою лінію. Все, що лишається вам – знати Passato Remoto, аби просто розуміти італійців. Тому знати – бажано, вживати – взагалі необов’язково.

Ось тепер ви знайомі з усіма ситуаціями, коли вживається Passato Remoto. Щоб закріпити нові знання, варто попрактикуватися. Напишіть нижче в коментарях декілька власних речень із вживанням давньоминулого часу.

А ще не забудьте поділитися статтею в соціальних мережах Instagram чи Фейсбук, щоб мати завжди корисну інформацію під рукою.

Залишити коментар