Урок 79. Форма ввічливості в італійській мові Lei: чому саме вона? Італійська мова

Головна/Уроки/Уроки для початківців/Урок 79. Форма ввічливості в італійській мові Lei: чому саме вона? Італійська мова

Привіт, друзі! Сьогодні поговоримо про слово Lei. Для початку два важливі моменти. По-перше, буквально на декілька хвилин забуваємо, що воно може перекладатися як “вона”. По-друге, сьогоднішнє Lei буде завжди писатися з великої літери: всередині/в кінці речення і навіть всередині слова. Це насправді і є найголовнішою відмінною рисою ввічливого Lei, про яке вже зараз йтиме мова.

Коли саме форма ввічливості Lei прийшла в італійську?

Вважається, що Lei остаточно оселилося в Італії вже в 17 столітті, коли країна опинилася під владою іспанського короля. До цього періоду існувала також форма ввічливості voi, яка насправді продовжує використовуватися тут і по сей день. Її, наприклад, можна почути в південних регіонах Італії та серед старших людей.
Повертаюся до Lei. Перебравшись на Апеннінський півострів, італійцям того періоду така форма ввічливості також сподобалася. Однак, користуючись нею на практиці, з’явилася одна серйозна проблема. На той час в італійській мові вже існував варіант (переважно розмовний) займенника “вона” lei (ella вважався більш літературним). Через це час від часу виникало нерозуміння, до кого зверталися чи про кого інша мова.
Щось на кшталт такого:

• Ha qualcosa da dire, lei? – У Вас/неї є що сказати?

Lei в цьому випадку могло б означати як “Ви”, звертаючись до когось у ввічливій формі, так і “вона”, запитуючи про Франческу, Марію чи будь-яку іншу дівчинку в третьої особи.
На спасіння від такої двозначності прийшла пропозиція писати ввічливе Ви з великої літери. В принципі як і в нашій мові. Відмінним залишається тільки те, що в українській ми обрали 2 особу множини “ви”, а не “вона”.

Як застосовуємо займенник Lei до чоловіків?

Питання століття. 🙂 Принаймні для мене воно колись таким було. Відповідь: не дивлячись на те, що ми на самому початку заучуємо займенник lei, як “вона”, форма ввічливості Lei не має у собі ніякого упередженого ставлення до чоловіків. Вживаючи Lei, форма дієслова, наприклад, в Passato Prossimo, іменник чи прикметник залишається чоловічого роду.
Подивимось на прикладах:

• Anche Lei, signor Rossi, è invitato. – Синьйоре Россі, Ви також запрошені.
Lei è un uomo molto fortunato. – Ви – везучий чоловік. або Ви – щасливчик.
Lei è molto educato e diligente. – Ви дуже виховані та старанні.

*** Зверніть увагу, що дієслово, як і у випадку із займенником вона/lei, також ставиться в 3 особу однини.

Як записуємо Вас/Вам в італійській мові?

Слова Вас і Вам cлід також записувати з великої літери. Це правило застосовується як для тонічної (наголошеної) форми di Lei (Вас)/ a Lei (Вам), так і для атонічної (ненаголошеної) форми La (Вас)/ Le (Вам):

• Abbiamo bisogno proprio di Lei. – Нам потрібні саме Ви.
• A Lei, signore, non devo nessuna spiegazione. – Я, синьйоре (пане), не маю перед Вами звітувати.
La preghiamo di scusarci. – Ми просимо Вашого вибачення.
Le porgo і miei distinti saluti. – Передаю Вам свої щирі вітання.

Коли атонічна форма записується разом із дієсловом у інфінітиві (mandare – надсилати, ringraziare – віддячити/подякувати, salutare – вітати), перша літера L записується з великої літери:

• Vorrei ringraziarLa di cuore. – Я б хотів(ла) від щиро подякувати Вам.
*** Про неспівпадіння займенників La(Вас) і Вам в італійській та українській мовах читайте окрему статтю.
• Ho deciso di mandarLe una email con la proposta di fornitura di servizi. – Я виришів(ла) надіслати Вам електронного листа з пропозицією надання послуг.
• Se è possibile, avrei piacere di salutarLa personalmente. – Якщо це можливо, я б із задоволенням привітався(лась) з Вами особисто.

Про форму ввічливості Lei все. Напишіть тепер ваші речення із “Lei di cortesia” нижче під статтею, щоб закріпити знання на практиці. 😉

Також, якщо ви тільки плануєте вивчати італійську чи почали це робити віднедавна, ви можете досягти вашої цілі вже за три місяці. Разом з нами. Переходьте до розділу Інтенсив, аби дізнатися всі деталі про курс та приєднуйте до нашої групи учнів, написавши в особисті повідомлення в соц. мережі (ВКонтакті чи Фейсбук) або залишивши свій е-mail в розділі (лінк ще раз на Інтенсив). Стартуємо вже 8 грудня.

Бажаю прекрасного початку тижня! 🙂

By | 2016-12-04T19:21:44+00:00 Грудень 5th, 2016|Уроки для початківців|0 Коментарі

Залишити коментар