Урок 02. Артиклі в італійській мові

Головна/Уроки/Уроки для початківців/Урок 02. Артиклі в італійській мові

Артиклі в італійській мові – це і просте і складне питання водночас. Просте – тому що їх небагато і їх легко вивчити. Складне – бо не завжди зрозуміло коли і як їх вживати. Саме тому цій темі я вирішила присвятити декілька статтей підряд. Починаємо з першої – загальної.

Артикль – це службове слово, що стоїть перед іменником і вказує на його рід та число.

В італійській мові існують означені та неозначені артиклі.

Означені артиклі

Ось невелика табличка з означеними артиклями для чоловічого та жіночого роду в італійській мові.

oznacheni-artykli

Тримайте для прикладу іменники чоловічого роду:

 • il tempo – i tempi,
 • lo sguardo – gli sguardi,
 • l’acquario – gli acquari;

та жіночого роду:

 • la casa – le case,
 • l’aula – le aule.

Чому артикль чоловічого роду не один, а їх цілих три тільки в однині? Як це можна взагалі запам”ятати? Дуже просто, слідуючи наступним правилам:

 1. il – це найбільш загальний артикль. Його треба вживати перед іменниками, що не підпадають під особливі категорії виключень;
 2. lo – вживаємо перед словами, що починаються із z (lo zio), s+приголосна (lo studente, lo spagnolo), ps (lo psicologo), gn (lo gnomo), перед словами, що починаються з y (lo yogurt);
 3. l’ – вживаємо перед іменниками, що починаються з голосної літери (l’espresso) чи з h (l’hotel).

Відповідно, якщо в однині до певного слова ми підбираємо артикль, то у множині до цього ж слова треба вибрати артикль, що відповідає йому у табличці вище (наприклад, il – і).

З жіночим родом усе простіше. Там усього два означених артикля в однині та один у множині, що підходить усім:

 1. la – загальний артикль для іменників жіночого роду, що не підпадають під виключення;
 2. l’ – такий самий як чоловічого роду, не лякайтесь. Вживається він перед словами, що починаються з голосної літери. У цьому випадку трішки важче відрізнити де чоловічий рід, а де жіночий. Особливо якщо ви хочете поставити слово у множину. Тому обов”язково коли вчите слова – запам”ятовуйте їх рід.

 

Неозначені артиклі

Неозначених артиклів в італійській мові мало і все з ними зрозуміло. Дивимось на табличку внизу.

neoznacheni-artykli

Отже, як бачите, множини у неозначених артиклів немає. А це означає, що у множині перед іменниками, де мав би стояти неозначений артикль, ми взагалі нічого не кажемо.

Коли un, а коли uno? Існує навіть un’?

Так, для чоловічого роду, там де у означених ми казали або il або l’ – у неозначеній формі вживаємо un. З іменниками для яких в якості означеного артикля підходить lo – у неозначених вживаємо uno. Приклади: un letto, un amico, uno zaino.

У жіночому роді там де було la – заміняємо на una по аналогії із жіночим родом означених артиклів, l’ заміняємо на un’. Приклади: una pianta, un’amica.

 

Отже, сьогодні ми розібралися з вами що таке означені та неозначені артиклі в італійській мові. Розглянули які вони бувають, а також подивилися на прикладах коли який вживати у мовленні. У наступних статтях я більш детально розгляну приклади вживання кожного з артиклів.

Якщо ви дізнались із цієї статті щось нове та корисне – додайте свій відгук внизу. Поділіться зі мною своїми думками.

А щоб бути в курсі всіх подій – підписуйтесь на нашу сторінку у ФейсбукВконтактіГугл+ або Твіттер. Тоді ви отримуватимете свіжі пости прямо у стрічці своїх новин.

 

By | 2015-12-01T17:25:03+00:00 Вересень 4th, 2014|Уроки для початківців|11 коментарів

11 Коментарі

 1. Валентин Вересень 23, 2015 у 20:12- Відповідь

  Уроки зрозумілі))) це мені подобається)))

 2. maria sudorak Листопад 8, 2015 у 08:56- Відповідь

  Оля,привіт.я не зрозуміла коли треба вживати La doona , а коли una doona. або ще приклад:Tu sei una ragazza,чому не la ragazza.те саме слово з різними артиклями:
  il biscotto,un biscotto.

  • Ольга Листопад 12, 2015 у 10:33- Відповідь

   un biscotto тому що ми говоримо про одне “печенько” серед безлічі інших, і не вказуємо конкретно, що це те єдине печенько, що я спекла вперше.
   так само з рагаццою. ми вживаємо це слово вперше у нашому контексті, і навіть, коли говоримо про когось означеного (про тебе у данному випадку), все-одно “ти” є дівчина одна із багатьох.
   Маріє, я раджу на початковому етапі вивчити артиклі і намагатися їх вживати (не забувати про них). було б добре також зрозуміти основні принципи та базові правила. і далі слідкувати за мовленням. наприклад, коли уже освоїте перший етап мови, взяти статтю у журналі чи на сайті і розібрати усі іменники: біля яких вживається артикль, біля яких ні. спробувати віднести окремі випадки до певних правил.
   але, зрештою, це не те, на чому варто концентруватися на перших початках

 3. Ірина Серпень 7, 2016 у 13:08- Відповідь

  Дуже класно все пояснено!!!!!!)

 4. Альона Січень 16, 2017 у 20:00- Відповідь

  Дуже все просто і зрозуміло! Ваш сайт просто знахідка!! Вивчаю зовсім трохи цю прекрасну мову, але з вашими уроками думаю дуже швидко піду вгору! ! Дякую!!!

  • Ольга Січень 17, 2017 у 18:35- Відповідь

   дякую, Альона. головне – займатися постійно

 5. Ангеліна Лютий 13, 2017 у 15:48- Відповідь

  Привіт! Часто у текстах,статтях та і в розмовній мові ми чуємо іменники без артиклів. Чи існують якісь загальні правила, можливо конструціі за якими ми знатимемо де артиклі не вживати. Щиро дякую за відповідь!

 6. Віка Серпень 22, 2017 у 16:05- Відповідь

  В УРОКАХ ПОЯСНЮЮТЬСЯ ВСЕ ПРОСТО ТА ЛЕГКО ЗАПАМЯТАТИ!

 7. Володя Грудень 10, 2017 у 14:10- Відповідь

  Як зрозуміти де означений, а де неозначений артикль?

  • Ольга Грудень 22, 2017 у 00:05- Відповідь

   Доброго вечора, Володимире! Вони сталі, тому їх варто запам’ятати. Означені: il, la, lo, l’, i, le, gli. Неозначені: un, una, uno, un’, dei, delle, degli.
   У нас на сайті є 2 окремі статті про означені (http://primalezione.com/urok-4-oznacheni-artikli-v-italiyskiy-movi-vzhivayemo-virno/) та неозначені (http://primalezione.com/urok-3-neoznacheni-artikli-v-italiyskiy-movi-koli-vzhivayutsya/) артиклі. Впевнена, вони допоможуть на початках. Крім того, у нас на курсах для початківців чимала кількість вправ з перших уроків присвячена цій граматичній теми. Там точно можна довести її до автоматизму. 🙂

Залишити коментар