П’ятдесятниця – італійське релігійне торжество з ноткою лицарства

Головна/Уроки/П’ятдесятниця – італійське релігійне торжество з ноткою лицарства

Усім привіт! В сьогоднішній статті я хочу розповісти вам про важливе релігійне свято, яке Італія відсвяткувала 15 травня. Можливо ви про нього раніше не чули, але якщо ви цікавитесь культурою та людьми цієї країні, про нього варто знати. Справа в тому, що П’ятдесятницю або італійською Pentecoste католики називають одним із головних торжеств на зразок Різдва чи Великодня. Звідки прийшло це свято, що воно означає для християн та про цікаву традицію сходження голубки майже як в день початку Венеційського карнавалу – про це все ви сьогодні дізнаєтесь.

Історія свята П’ятдесятниці

П’ятдесятниця – це свято, яке не закріплене за календарем. Воно святкується на п’ятдесятий день після Великодня. Нагадаю, що цього року італійці святкували Пасху досить рано, 27 березня. Про це свято і про наступний день Паскветту я детально розповідала в окремій статті раніше. А от, щоб відсвяткувати Пентекосте, так називають П’ятдесятницю в Італії, відраховували 50 днів від 27 березня. Чому і дата така, 15 травня.
Цікаво, що це важливе християнське свято має єврейське коріння. Його пов’язують із святом Шавуот. На івриті воно записується як שבועות‎. Цей день іудеї називають днем початку сезону жнив пшениці, дякують Богові за перші врожаї та свіжі фрукти. Також цей день пов’язують з історією про похід євреїв на гору Синай. На 50 день після того, як вони вийшли із Єгипту, перед ними з’явився священний вогонь і вони почули голос Бога. Він говорив з ними відразу 70 мовами, щоб кожен народ міг його зрозуміти. Цей голос подарував людям свиток із заповідями, яких їм слід було дотримуватися.

П’ятдесятниця у християн

Християнська П’ятдесятниця символізує день, коли Святий Дух зійшов до апостолів і до Марії на 50 день після Воскресіння Ісуса. Всі вони зібралися разом в Єрусалимі в Сіонській світлиці, де раніше відбулася Тайна вечеря. Як розповідається, в той момент пролунав сильний грім та з’явився Святий Дух у формі божественного вогню. Згодом всі ті, хто був у кімнаті, почали говорити всіма мовами світу для того, щоб одна спільна віра їх об’єднала. В результаті, як писав біблійний пророк Ісая, в той день люди отримали від Святого Духа 7 важливих дарів: мудрість, розум, раду, мужність, знання, побожність і страх перед Богом. Ось така вона історія одного із найважливіших свят в християнському світі.

Святкування П’ятдесятниці у Європі та в Італії

Святкують цей день вже багато століть. В Середньовіччі, наприклад, це свято пов’язували із язичницьким святом весни. В різних країнах Європи обирали найкрасивішу дівчину, прикрашали її листям берези і клену та водили від міста до міста. Також люди робили в цей день щось схоже на оберіг. Вони вибирали гілку берези, одягали її в жіночий одяг і ходили з таким весняним талісманом в будинки людей. В Угорщині в цей день обирали королеву свята. А в Італії відбувався справжній дощ із пелюсток троянд і кольорових ватних кульок.
Деякі цікаві традиції збереглися в Італії і до сьогодні. Розповім вам про них.

Festa della Palombella

Festa della Palombella

Festa della Palombella

В містечку Орв’єто, що в регіоні Умбрія, щорічно опівдні відбувається політ голубки (Festa della Palombella). Це свято вперше датується далеким 1404 роком. Воно почало відбуватися завдяки аристократці цього міста Джованні Мональдескі делла Червара. Колись давно вона залишила у спадок все своє майно церкві святого Франциска з однією єдиною умовою – святкувати П’ятдесятницю всім містом кожного року. Цієї умови дотримуються і по сьогоднішній день. На даху церкви встановлюють канат, до якого прикріплюють спеціальний скляний футляр із живим голубом і вінок, який відбиває вогняними променями. Потім їх пускають по канату до кафедрального собору Орв’єто. Тут біля центрального входу вже стоїть надбудова з колонами або як ще її називають ківорій. Вона символізує трапезну, в якій сиділи апостоли і Марія в момент, коли до них зійшов Святий Дух у формі божественного вогню. Як тільки голубка долітає до ківорію, він запалюється вогнями, а на всій площі Фебеі чути феєрверк. Додам, що жоден голуб в такому польоті не постраждав. 🙂

Ludo de le Botti

Ludo de le Botti

Ludo de le Botti

В місті Коррополі, що знаходиться в регіоні Абруццо відбується змагання на діжках. Ця гра відома італійцям з 1450 року. Тоді вона називалася “Ludo de le Botti”. В ній брали участь 10 кварталів міста. Дві людини з кожного кварталу котили наввипередки велику винну діжку історичним центром Коррополі, починаючи від вулиці Леванте до церкви святого Джузеппе. Це відбувається і сьогодні. Єдине, що змінилося, це одяг. Раніше одягали красиві середньовічні костюми. Зараз же обирають звучні спортивні футболку і шорти, щоб можна було легше обігнати суперника.

Sciò la Pica

Sciò la Pica

Sciò la Pica

Цікаве дійство відбувається і в містечку Монтеруббіано, яке знаходиться в регіоні Марке. Свято, яке відбувається в цей день, називається “Sciò la Pica”. Сюди з’їжджаються лицарі, які входять в спеціальні організації, схожі на ордени в минулому, та беруть участь в турнірі. В цей день головними дійовими особами стають самі мешканці Монтеруббіано. Вони одягаються в стилізований під Середньовіччя одяг та прогулюються в ньому містом. Якщо вам подобається романтичний дух лицарства і головне ви недалеко від регіону Марке, обов’язково побувайте на такому святі наступного року.

Ось такі вони 3 головні події, які відбуваються в Італії в день П’ятдесятниці. Найбільше, що мені подобається, це те, що італійці продовжують і сьогодні оберігати свої традиції, яким вже, на хвилиночку, набагато більше, ніж 2-3 століття. Тепер і вам про них відомо. Можливо цього року ви не побували на святі, на яке б хотіли піти. Але у вас є можливість поїхати на нього вже наступного року.
Діліться цією пізнавальною статтею з вашими друзями в соціальних мережах ВКонтакте і Фейсбук. Нехай і вони дізнаються про це важливе свято та складуть вам компанію вже в 2017 році. 🙂

By | 2016-05-15T23:10:10+00:00 Травень 16th, 2016|Уроки|0 Коментарі

Залишити коментар