Урок 54. Знайомимось з наказовим способом в італійській мові

Головна/Уроки/Урок 54. Знайомимось з наказовим способом в італійській мові

Коли нам потрібно зайти в кабінет до лікаря чи, наприклад, в університетську аудиторію після дзвінка, ми спочатку стукаємо і просимо дозволу. Нам відповідають “Заходьте” або “Почекайте, будь ласка” (у випадку з лікарем). Або така ситуація. Ми сидимо за великим столом з родиною чи друзями, хочемо трохи підсолити страву, але сільничка стоїть задалеко від нас. Ми говоримо людині, яка сидить ближче до неї, “Передай, будь ласка, сіль”. Розплачуюсь в супермаркеті, ми даємо касирові гроші з словами “Візьміть”. Випадків, коли треба застосувати наказовий спосіб, що в українській, що в італійській багато. Тому краще почати вчити і практикуватися в ньому вже сьогодні.

Що таке наказовий спосіб?

Modo imperativo. Саме так називається наказовий спосіб в італійській мові. Слово imperativo походить від дієслова imperare, що, власне, і означає “керувати”, “правити” чи “володарувати”. Що може виражати цей спосіб? В принципі, все те, що виражає наказовий спосіб і в українській мові: наказ, прохання, заборону, пропозицію чи запрошення. Ось декілька прикладів з ним:
• Venite a cena da noi stasera. – Приходьте сьогодні до нас на вечерю.
• Studia bene per superare l’esame. – Вчись добре, щоб скласти іспит.
• Passatemi lo zucchero, per favore. – Передайте мені цукор, будь ласка.

Наказовий спосіб і правильні дієслова

Ви вже знаєте, що в італійській мові є 3 групи правильних дієслів. В інфінітиві вони мають закінчення -are, -ere i -ire. Пам’ятаємо, що дієслова з -ire можуть бути прості та іскові (із додаванням суфікса -іск). Подивимося на відмінювання правильних дієслів в табличці:urok-54-znayomimos-z-nakazovim-sposobom-v-italiyskiy-movi

Ви помітили, першої особи однини “я” в наказовому способі немає. Це через те, що було б трохи нелогічно давати наказ самому собі чи, наприклад, запрошувати кудись. 🙂 Максимум ми скажемо собі “Будь сьогодні сильним/ою!”, замінивши “я” на “ти”.
Друзі, пам’ятайте ще один важливий нюанс. А краще пам’ятайте і випишіть собі в робочий зошит. Коли ми утворюємо будь-яке італійське речення в дійсному способі, ми можемо або вживати, або опустити займенник. Ось дивіться:
• (Voi) parlate troppo forte. – Ви говорите дуже голосно. (хоча для того, щоб ваша італійська звучала натурально, я б радила все ж таки опустити займенник)
Коли мова йде про наказовий спосіб, тут займенник вже точно не вживатиметься:
• Parlate più piano. – Говоріть тихіше.
Розкрию вам ще один корисний секрет з відмінюванням правильних дієслів. Коли ви вивчите закінчення для наказового способу, а потім перейде до вивчення конджунтіво в теперішньому часі (спосіб нереальності/суб’єктивності), ви побачите, що всі особи, окрім “ти” і “ви”, співпадають. Тому вам не доведеться знову заучувати багато нової інформації. Це зручно, правда? 🙂

Особливе утворення заперечної форми з 2 особою однини “ти”

Щоб утворити речення-заборону італійською мовою, потрібно поставити перед дієсловом в наказовому способі заперечну часточку non (не). З цим просто. Цікаво утворюється заперечення з “ти”. Тільки в цій особі, виділіть собі, наказовий спосіб утворюється за допомогою інфінітива. Наприклад, “Не бійся!” італійською буде НЕ “Non temi!”, а “Non temere!”. Поглянемо на ще декілька речень для закріплення:
• Non state fermi. Continuate a camminare. – Не стійте. Продовжуйте йти.
• Non ascoltare quello che ti racconta Marco. – Не слухай того, що тобі розповідає Марко.
• Non fare rumore. Tuo fratellino sta dormendo ora. – Не шуми. Твій братик зараз спить.

Наказовий спосіб і неправильні дієслова

Рухаємось далі. Тепер переходимо до неправильних дієслів. В табличці нижче ви знайдете найуживаніші та найнеобхідніші, з якими ви зможете відразу практикуватися.urok-54-znayomimos-z-nakazovim-sposobom-v-italiyskiy-movi

4 неправильні дієслова andare, dare, fare i stare мають дві форми два 2 особи однини “ти”. Ось вони:
Andarevai i va’
Daredai i da’
Farefai i fa’
Starestai i sta’
Коли потрібну використовувати повну форму, а коли з апострофом? Порівняємо 2 речення і ви все зрозумієте:
• Vai a chiamare la nonna a mangiare. – Йди поклич бабусю їсти.
• Dammi (dai a me) il numero di telefono, per favore. – Дай мені номер телефону, будь ласка.
Зверніть увагу ще раз на друге речення. До дієслова в наказовому способу приєднався займенник mi (мені). Отже, якщо ми вживаємо після дієслова займенник (мене, мені, тебе, тобі, його, йому, її, їй і так далі), там потрібна коротша форма з апострофом.
Зверніть увагу, що перша приголосна займенника завжди подвоюється.

І ось ще одна корисна табличка. Тепер із дієсловами essere i avere avere:urok-54-znayomimos-z-nakazovim-sposobom-v-italiyskiy-movi
І тепер приклади з неправильними дієсловами:
• Sii gentile e abbi coraggio. – Будь ввічливою і хороброю. (дослівно май хоробрість).
Можливо хтоcь з вас чув цю фразу, коли дивився італійською нову версію “Попелюшки”? 🙂
• Dille la verità. – Скажи їй правду.
• Fammi passare. – Дай пройти.
*** Більше про конструкцію fammi + інфінітив читайте тут.
• Dammi la tua penna per un attimo. – Дай мені свою (твою) ручку на секунду.
• Stiamo calmi! – Будьмо спокійними! (або ще можна перекласти як не “Не панікуймо!”)

Як зробити наказовий спосіб м’якшим?

urok-54-znayomimos-z-nakazovim-sposobom-v-italiyskiy-movi

Одну каву – 2€. Одну каву, будь ласка – 1€

Якщо ви хочете звернутися до італійців з проханням, але наказовий спосіб вам здається занадто “наказовим” і грубим, додайте одних з цих слів:
Per favore / per piacere – будь ласка.
Se non dispiace – Якщо не важко.
Тепер цей спосіб не буде здаватися грубим. Ось погляньмо:
• Apri la finestra, per favore. – Відкрий вікно, будь ласка.
• Passatemi la senape, per piacere. – Подайте мені гірчицю, будь ласка.
• Aspettami ancora 5 minuti, se non ti dispiace. – Почекай мене ще 5 хвилин, якщо тобі не важко.

На цьому сьогодні завершимо знайомитися з наказовим способом. Сподіваюся, що інформація, яку ви дізналися з цієї статті, допоможе вам легко застосувати його на практиці вже сьогодні. Щоб максимально закріпити нові знання, напишіть свої власні речення з modo imperativo тут, в коментарях.
А ще натискайте на “Поділитися” цією статтею ВКонтакті чи на Фейсбуці, щоб ваші друзі чи родичі, які теж вивчають італійську, змогли легко знайти корисну інформацію. Успіхів! 🙂

By | 2016-06-12T23:13:37+00:00 Червень 13th, 2016|Уроки|2 коментарів

2 Коментарі

  1. Ira Вересень 13, 2017 у 21:37- Відповідь

    😍❤️ Grazie mille 😊

  2. Галина Жовтень 4, 2017 у 21:36- Відповідь

    Дуже дякую Bам, Олечка, Bаші уроки надзвичайно цікаві і дуже корисні для мене, все відразу стає зрозумілим 🙂 Sia felice !

Залишити коментар